Dermatita atopică, test de anduranță

Categories: Jurnal de părinteBy Published On: 11/01/201729 Comments

Astăzi, Beti are aproape 6 ani și de 2 ani a scăpat complet de dermatita atopică.
Însă și azi i se mai irită uneori pielea dacă mănâncă prea multe dulciuri (peste 2-3 porții) sau produse care ori nu sunt foarte proaspete ori au în compoziție ingrediente procesate.

Până la urmă, chiar suntem ceea ce mâncăm!

Beatriz, fetița mea de aproape 3 ani, are dermatită atopică. De la vârsta de 9 luni i se descuamează pielea de pe față și de pe piciorul drept. În situații critice, îi apar bubițe sau pete roșii pe tot corpul. Iar noaptea, inconștient, se scarpină până la sânge.

Numai cine nu are copil cu dermatită atopică, nu știe disperarea unui părinte de a înțelege cauza și chinul de a descoperi tratamentul minune. Am visat de atâtea ori la o cremă, un ceai, orice care să-i crească pielea la loc, încât, uneori, cred că nu mai e nimic de făcut.

Pasul 1 – Cremele

Am încercat de toate: creme, zeci de creme, tratamente naturiste, analize, detergent bio, haine și așternuturi de bumbac. Am spălat totul separat, am schimbat toate săpunurile și șampoanele, am folosit prosoape speciale, uleiuri de nu știu câte feluri, nimic nu a funcționat. Disperarea crește când pielea copilului tău se dezlipește ca o foaie de scotch și stropi fini de sânge apar pe chipul mirosind încă a bebeluș.

La mine procesul a fost progresiv. Pe la 9 luni, pielea de pe față a început să i se usuce foarte tare. Un pic câte un pic. Am fost la pediatră care mi-a recomandat să-i scot anumite legume sau fructe din alimentație. Nu s-a produs nici o modificare. Am tras atunci concluzia că nu e pe fond alimentar.

Apoi, au început cremele. Când era în criză – adică, i se ducea la propriu pielea de pe față, mi s-a sugerat să o dau cu creme cu cortizon. Iar când se îmbunătățea situația să o dau cu alte creme precum: Avene, Laroche Posay, Aderma, Bioderma, Aur Derm, etc. Niciuna nu a avut rezultate fericite. Îi trecea două zile, în a treia zi reapărea.

Apoi, am început cu uleiurile de măsline, argan, cocos, unt de shea, de mango. Rezultat negativ.

Pasul 2 – Analizele

Cu greu m-am lăsat înduplecată. Ca și când ceva îmi spunea că analizele nu mă vor ajuta cu nimic. Și totuși au chinuit-o într-o dimineață, care cu ace, care să o potolească, până i-au luat sânge. Rezultat negativ, nici o alergie.

Am reluat povestea ducându-mă la un alergolog  care mi-a recomandat să schimb hainele, detergentul, prosoapele, toate produsele de curățenie. Am schimbat tot. Am căutat detergenți de mi s-a luat. La DM i-am găsit pe cei mai convenabili. După luni întregi de utilizare a acestora, nici o schimbare.

Apoi, am schimbat iar medicul. M-am dus la Medicover, unde m-a retrimis să fac analizele și mi-a dat tratament de imunitate. Am urmat tratamentul, dar alte analize am refuzat să-i mai fac. Cumva, știam că soluția e în altă parte dar eu încă nu o descoperisem.

La unison, toți medici mi-au spus că nu e o cauză anume, că-i va trece în timp și să continui să o dau cu alte și alte creme. Alt medic, altă cremă.

TREBUIE să găsesc o soluție

Trebuie să mă opresc o secundă și să înțeleg ce se întâmplă cu copilul meu. Trebuie să dau peste cineva care să știe despre ce e vorba. Am stat să-mi amintesc ce s-a întâmplat cu Beatriz în perioada 9-12 luni, ce schimbări majore s-au produs ce ar fi putut influența apariția dermatitei.

Astfel, mi-am amintit că am înțărcat-o forțat, că am dat-o la creșă, că ne-am mutat în casă nouă, că am lăsat-o singură o săptămână la mama, că am vaccinat-o.

Pe scurt, a suferit emoțional și fizic. Fiecare dintre aceste experiențe a jucat un rol important în ceea ce Beatriz are astăzi, dermatită atopică. Plus, terenul atopic moștenit de la mine.

Astă vară, când dermatita aproape că dispăruse, m-am apucat să mă informez despre soluții alternative. Am citit, am căutat recomandări, iar când a venit toamna și pielea ei a reînceput să se scămoșeze până la sânge am dus-o direct la homeopat.

Și pentru că Dumnezeu iubește mamele cu copii, am dat peste un medic exact pe sufletul meu. Și nu m-a trimis la analize și nu mi-a zis de creme. Cele 30 de minute petrecute acolo au fost ca o vindecare a sufletului meu, în primul rând. Mă întreba de Beatriz ca și cum ar fi fost copilul ei, ce mănâncă, cum doarme, cât doarme, cum vorbește, se uita la ea cum se juca lângă mine și îi analiza gesturile, cuvintele, cum se raportează la mine și la Andre.

Atunci mi-am dat seama că am venit la persoana potrivită. Ea nu privea boala în sine, ci dincolo de ea. O privea pe Beti ca pe un tot unitar, cu piele, oase, organe, dar și cu emoții, sentimente, obiceiuri, reacții.

Soluția mea

Am plecat cu 3 reguli de bază care au ajutat la ameliorarea situației:

  • fără lapte de origine animală
  • un dulce de foarte bună calitate/ pe zi
  • oferire de atenție, glas blând, acceptare

Plus, câteva medicamente homeopate.

Mă duc lunar la control, iar în toată această perioadă s-a diminuat foarte mult.

Am o singură cremă pe bază de propolis și miere de albine cu care o dau în situații de criză.

Am fost încurajată să nu o dau cu nici o cremă în mod constant, ci să las mai degrabă corpul să elimine toxinele (prin piele).

 

Nu e pe deplin vindecată. Dar e pentru prima dată când pielea de pe fața ei este impecabilă.

Iar pentru mine, a făcut toată diferența!

 

Sursa foto: aici

Share This Story!

29 Comments

  1. Stamate Claudia 12/01/2017 at 06:08 - Reply

    Buna, am si eu fetita cu dermatita atopica, dar o forma mai blanda. La o luna eram la dermatolog, in schimb la noi functioneaza tratamentele. Am o crema Advantan milk cu care o dau doar in perioada care erupe, iar pt intretinere mai ales pe perioada rece Atoderm Intensive de la Bioderma. Pana la 3 ani am spalat-o doar cu produse de la Bioderma( asta ia priit). In Bacau eu sunt foarte multumita de dr Constantin Laura.

    • Dina 12/01/2017 at 14:41 - Reply

      Advantan-ul nu are cortizon? Eu aveam una cu cortizon, dar o evit.

  2. RODICA PAGUBA 12/01/2017 at 07:30 - Reply

    Foarte buna alegere.Nepotelul meu are 3 ani si jumatate si
    pana acum pentru orice problema a fost tratat doar homeopat si functioneaza foarte bine.

    • Dina 12/01/2017 at 14:38 - Reply

      Si eu ii tratez si ptr raceli, tuse si a functionat minunat.

    • Diana radu 09/03/2020 at 11:37 - Reply

      Daca puteti spune si numele medicului cred ca ar ajuta si mai multe mamici. Multumesc anticipat

  3. denisa 13/01/2017 at 20:35 - Reply

    Buna! Si eu am aceasta problema cu baietelul meu de 3 ani si 4 luni. Ii apar niste bubite dupa ce consuma lapte proaspat, nu par sa il deranjeze. O perioada nu am avut probleme cu iaurturi si ce era fermentat. Acum nu mai sunt sigura..Poti sa ne spui despre medicul la care ati mers voi? Multumesc!
    PS: felicitari pt blog! Si eu o sa am unul in curand :-)..ghici ce nume perfect ii gasisem?!?”Mamicapetocuri” . Apoi am dat cautare pe google sa verific daca mai exista cineva cu aceesi titulatura. Practic asa te-am descoperit.:-)

    • Dina 15/01/2017 at 14:59 - Reply

      Buna, pe fetita mea o deranjeaza numai cele de pe picioare. Eu sunt convinsa acum ca laptele amplifica dermatita.
      Doctorita se numeste Daniela Busneag. Scrie-mi un mesaj privat si iti dau nr ei de telefon, daca vrei.

      Referitor la blog, un sfat daca-mi permiti – sa cauti foarte bine numele. Eu dupa ce l-am ales am vazut ca mai era cineva pe Facebook ”mami pe tocuri”, norocul meu este ca nu avea domeniul cumparat. Apoi, am vazut ca mai era cineva ”mamapetoc”. Nu e chiar la fel, dar se poate confunda. In rest, daca mai ai intrebari, ne mai auzim.

      Multumesc mult de feedback, conteaza enorm!

  4. Anca 16/01/2017 at 19:49 - Reply

    Si fetita mea s-a confruntat cu dermatita atopica, care a aparut in jur de 4 luni. Mancarimile o trezeau noaptea din somn, plangea, un chin.. Dupa vizita la dermatolog si o gramada de creme, am ajuns intr-un final la un medic pediatru pensionat, actualmente homeopat. Dumnezeu sa ii dea sanatate acestei doamne minunate care ne-a ajutat copila. Multa sanatate si asteptam postari despre evolutia starii fetitei tale.

    • Dina 16/01/2017 at 20:04 - Reply

      Iti multumesc mult de mesaj! Sanatate multa si fetiteti tale!

    • Iulia Tronaru 07/03/2020 at 21:14 - Reply

      @anca, am aceeași problema cu băiețelul meu de 4 luni. Îmi spui și mie, te rog, despre ce medic este vorba și unde îl găsesc? Mulțumesc

  5. Manole Adriana 16/01/2017 at 20:22 - Reply

    Si fetiță mea are dermatita atopica o forma foarte ușoară apărută pe hemangiom,o mie de creme,analize,etc. Viață a făcut,ca noi sa schimbam medicul de familie ,iar dansul ne- a dat o rețetă de crema pt eritem fesier care se prepara in farmacie. In 3 luni a trecut dermatita. Credeam ca nu vom mai scăpa de ea. Si eu stau si ma gândesc de la ce si/ cum…inca nu am un răspuns. Sper sa scăpați cat mai repede de ea. Sănătate!

    • Dina 16/01/2017 at 22:44 - Reply

      Multumesc tare mult. Sanatate si fetitei dumneavoastra!

    • Iulia Tronaru 07/03/2020 at 21:06 - Reply

      Îmi spui te rog ce cmedic este și unde poate fi găsit? Mulțumesc

      • Iulia Tronaru 07/03/2020 at 21:07 - Reply

        @Manole Adriana ????

  6. Andreea 16/01/2017 at 21:36 - Reply

    Buna seara,
    Sunt mamica si eu de băiețel de 4 ani, care a avut o forma foarte urata de dermatita inca de la 2 luni. Pe gat avea răni deschise…iar tot corpul i se exfolia. Am încercat nenumărați doctori si creme, pana am gasit soluția salvatoare, la care nu mai renunțam si care e foarte usor de aplicat. Locuim in Germania si aici mi-a recomandat cineva sarea de baie „Meine Base” de la dr. Jentschura. Ii fac baie doar cu ea si pielea ii devină ff moale. Mai jos pun si un link, pt mai multe detalii. Sper sa fie de folos si sa nu se înțeleagă ca fac vreo reclama gratuită!
    O seara frumoasa!!!

    http://www.p-jentschura.com/de/produkte/koerperpflege/meinebase/produktinformationen

    • Dina 16/01/2017 at 22:28 - Reply

      Multumesc tare mult. Nu e problema cu link-ul. Apreciez orice input. Sanatate multa.

  7. […] De departe, articolul cel mai comentat de pe blog a fost cel cu dermatita atopică, pe care-l găsiți aici […]

  8. Ada Chindea 18/01/2017 at 06:46 - Reply

    Ce ma bucur ca am gasit acest articol. Suntem in aceeasi faza, dupa multe creme incercate, multi dermatologi si tot atatea pareri. Tocmai am fost si noi la homeopat si am avut aceeasi experienta, chiar s-a uitat la copil. Astept cu mare interes experienta ta in continuare!

    • Dina 18/01/2017 at 20:21 - Reply

      Multa sanatate! Multumesc mult.

  9. Irina Croitoru 18/01/2017 at 20:40 - Reply

    Buna. Si baiatul meu se confrunta cu aceeasi problema. Nu vreau sa -i fac inca analize la sange, suntem la stadiul de creme. Imi poti spune daca evitarea laptelui de origine animala se refera si la derivate ale acestuia-branza, iaurt etc ? De asemenea de evitat si in prepatate sau doar consum ca atare. Multumesc mult si sanatate.

    • Dina 18/01/2017 at 21:17 - Reply

      Buna. Se refera si la derivate, insa, in primul rand mi s-a recomandat sa renunt la lapte si apoi la derivate, fiind probabil preparate nu afecteaza atat de rau. Fetita mea mai mananca unt dar nu are nici o reactie adversa cum are la lapte si dulciuri.
      Referitor la preparate, eu nu am fost atat de drastica. Am evitat sa prepar mancaruri pe baza de lactate dar nu le evit in totalitate. Mai pregatesc orez cu lapte de exemplu pe care-l mananca sau branza cu smantana. Dar destul de rar. Plus ca pe acestea le are in meniul de la gradinita si atunci acasa incerc sa le evit. Dar, repet, nu le-am scos cu totul. Doar laptele si dulciurile, in general cele procesate (biscuiti, bomboane no name). La dulciuri, doctorita mi-a recomandat un cub de ciocolata cu 65% cacao. Eu ii dau o jumatate de ou kinder, o bomboana Rafaello, etc. Nimic mai mult. Si am vazut, cand am depasit limita imediat s-a produs schimbari. Multa sanatate! Multumesc de mesaj.

  10. Eva 15/06/2017 at 16:29 - Reply

    Buna! Fetita mea a inceput cu dermatita atopica la 1 an. Acum, la 1 an si 7 luni, as putea spune ca aproape i-a trecut(ultimul episod a fost acum 2 sapt, si atunci cred ca a fost altceva)Nu am dat-o cu nici un fel de crema pe baza de cortizol, chiar daca medicul i-a prescris. Avem o crema cu galbenele de la Nera Plant pe care am folosit-o, dar cred ca altul e motivul pentru care nu a mai facut. Am schimbat detergentul pt haine. Spal separat pentru ea dintotdeauna, dar la 1 an am inceput sa-i spal hainele cu nuci de sapun. Cam o data pe luna ii spal hainele cu detergent lichid hipoalergenic pentru copii. Cu dubla clatire. Baita am rarit-o, suntem la 2 bai pe saptamana, dar de fiecare data cand ii schimb scutecul o spal cu apa, nu cu servetele umede. Medicul ne-a recomandat sa evitam produsele pe baza de sapun, asa ca folosim ceva sampon hipoalergenic. Iar pentru piele dupa baie folosesc ulei de cocos. Chiar functioneaza. Mananca de toate, exceptand zahar. Pana acum am reusit, sa vedem cum va fi cand o sa dea de zahar :)

    • Dina 15/06/2017 at 19:23 - Reply

      O sa încerc și eu cu ulei de cocos. Chiar am pe-acasă. Iarna am rărit și eu băile, dar vara e mai greu. Transpira, merge zilnic în parc. Mulțumesc mult pentru mesaj.

  11. Oana 05/06/2018 at 09:58 - Reply

    Buna ziua! O experiența asemănătoare cu băiețelul am avut si noi, căruia i-a apărut dermatita destul de târziu, după un an jumătate, deși încă il alaptam si avea o alimentație f corecta, pe fond de stres probabil (casa noua,tensiuni in familie si probleme de sănătate ale surorii mai mari). După Terapii clasice cu cortizon etc etc tot la dr pediatru homeopat am găsit rezolvare, dar deși situația i s-a îmbunătățit mult imediat ce a început tratamentul homeopat, a durat aproape 6luni pana la vindecare totala. Tratamentele homeopate necesita timp si răbdare, dar rezultatul merita așteptarea. Crema cu propolis si miere o găsiți in farmacie, ati putea spune denumirea va rog? Sănătate multă copiilor si va mulțumesc anticipat!

    • Dina Bento 06/06/2018 at 12:35 - Reply

      Bună Oana, crema se numește Fitoroid și este pentru hemoroizi, însă eu o folosesc pentru zona afectată de dermatită atopică. La Beti cel mai mult este pe picior și uneori pe brațe.
      Este singura cu care îi trece, însă nu o dau în exces.

      Te mai aștept pe blog și sper ca informația să-ți fie de folos.

      • Oana 08/06/2018 at 22:08 - Reply

        Dina îți mulțumesc mult pt răspunsul atât de prompt! Eu m-am apucat sa îți citesc blog-ul de la cap la coada si de la coada la cap acum ca te-am descoperit si nici nu realizasem ca mi-ai si răspuns deja! Te citesc cu mare plăcere si îți mulțumesc din nou pt informație si timpul acordat. De la Aboca mai avem si alte produse f Ok, voi achiziționa si crema cu propolis, crema care o folosește feciorul când mai apar semne de deranj nu prea il mai ajuta si in cele mai multe cazuri recurg iar la medicamentul homeopat pt câteva zile. O seara frumoasa, Oana

        • Dina Bento 08/06/2018 at 22:50 - Reply

          Mă bucur tare că îți pot fi de ajutor și îți mulțumesc că ai trecut pe la mine. Te mai aștept cu drag!

  12. Marta Pop 21/06/2018 at 20:56 - Reply

    Buna, Dina! Si fetita mea are dermatita atopica si alergie la lactate…i-a aparut prima data la 2 luni, dupa vaccin. Pana si medicii au recunoscut ca exista o legatura intre cele doua! Eu cred ca vaccinul i-a declansat si alergia la lactate, caci in primele 3 saptamani i-am dat si lapte de san si lapte praf care continea lapte de vaca si nu a avut nimic. La noi s-a ameliorat dupa eliminarea lactatelor din alimentatia ei si a mea (caci o alaptam) si folosind gama Bioderma, Atoderm Intensiv (gel de dus si crema). La un an i-am facut primele analize, s-a confirmat alergia la lactate; le-am repetat la 2 ani, a scazut valoarea alergiei la jumatate. In timp speram sa scapam de aceasta problema. Ingrijorarea mea e sa nu dispara de pe piele si sa apara in aparatul respirator sub forma de astm. Am fost avertizati si cunoastem si un caz al unor prieteni. Acum…cu Dumnezeu inaine! Sanatate maxima si voua!

    • Dina Bento 21/06/2018 at 21:35 - Reply

      N-am știut de treaba cu astm-ul. Hmmm, m-ai pus pe gânduri.
      Beti are acum 4 ani și de un an și ceva de când am scos laptele din alimentație nu mai face. Singurele excepții sunt la dulciurile prea procesate, respectiv zahăr sau coloranți.
      Trebuie urmăriți. Multă sănătate și vouă! Și îți mulțumesc că ai trecut pe la noi :)